Amerikai Sarok

A DVK diákjai a múlt szerdán ismét részt vettek Pécsett az “Amerikai Sarok” társalgási klubjának találkozóján. Ezúttal az alternatív iskolákról és a jövő oktatásáról beszélgettek angolul. Tanulóink lelkes hozzászólásaikkal gazdagították a kiscsoportos beszélgetéseket.

Köszönet Pete Sabbath-nek, aki laza stílusával és kedvességével bátorította diákjainkat arra, hogy elmondjak véleményüket a témával kapcsolatban. Decemberben folytatjuk!

The students of DVK participated again in the American Corner conversation club meeting in Pécs last Wednesday. The topic was “Alternative Schools and the Future of Education”. Our students enthusiastically shared their ideas about education in groups of four. Thanks again to the moderator, Pete Sabbath, for his informal style and kindness that gave our students courage to speak out! We’ll be back in December!